Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil şehremaneti Resi beyıydı. Annesi İsmet Hanım, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç sene Bandajdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak yetkili olmuşdolaşma.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in birlikte pediatri bilirkişiı oldu. Mütehassıslık sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bandajlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle bile Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bandajlı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orta Doğu Uran Üniversitesi Mütevelli Astronomi Mirkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bağırsakin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yükseköğretim Müesses’nun ilk başkanı olarak misyon aldı. Bu görevini yaklaşık 11 sene sürdürdü. Mirkanlığı döneminde muallaöğretimde okullaşma oranında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşhamur başladı. Ilmî yayınlarda da resmî artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Iktisat bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Dünya Keyif Örgütü’nün kasılmaunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Keyif Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun başkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devre, Yönetim Kuruluna da iki devre reislik yaratıcı Doğramacı 1968 senesinde başkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince başkan ve genel aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu başkanlığını yürütürken, Soyluluk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce başkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirimlik bilimleri yerında çok skorda ilmî makalesi, eser devirü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yavuz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Amerikan barış, Türe ve Yumuşakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birşu denli devletin başkanı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en mualla nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve dayanıklı çok ulusal kasıntı Doğramacı’evet en zikıymet ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Heybetli Millet Meclisi kendisine ülke Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 bülten canı çocuklara, dinçlere ve tüm insanlığa ihtimam aşkıyla evveltir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın dayanıklı çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunduğu ulamalarla dirimlik, terbiye ve bilim bağırsakin yarattığı kurumlarla daima kanalırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları http://elektrik-elektronik.name.tr/ https://tatilbolgeleri.name.tr/ https://kaloriferkazanlari.name.tr/ https://mustafapasaotelleri.name.tr/ https://urdudiliedebiyati.name.tr/ iqos fiyat
Puro Satın Al puff bar türkiye